fbpx
İçeriğe geç

Blog

Bebeklerde Böbrek Genişlemesi – Prenatal Hidronefroz

Bebeklerde Böbrek Genişlemesi – Prenatal Hidronefroz

Bebeklerde Böbrek Genişlemesi

Hamilelik sırasında annelere yapılan ultrasonlar sayesinde Bebeklerde böbrek genişlemesi sorunlarının büyük çoğunluğu doğum öncesi saptanabilir. Böbrek genişlemesi tespit edilen bebeklerde doğunca çocuk ürolojisi takibine girmektedir.

Anne karnında böbreğin bütün yapılarının yorumlanması 20. haftadan sonra yapılabilir. İlk idrar 5-8. haftada oluşmaya başlar. Bu idrar ilk başta idrar kıvamında değildir. 14 haftadan sonra idrara benzer bir yapı salgılanmaya başlar. 20 haftada bebek saat te 5 cc idrar çıkarken doğuma yakın neredeyse saatte 50 cc ye ulaşır. Mesane (İdrar Torbası) ultrasonda 10-14 hafta arasında gözükmeye başlarken boşaldığı da 15. hafta civarında saptanabilir. Mesane 30. hafta da 10 cc idrar depolarken bu doğuma yakın 30 cc ye ulaşır.

Anne karnında saptanan böbrek genişlemelerinin büyük çoğunluğu ilerlemez. Ya da kendiliğinden kaybolurken bir kısmı böbreğe zarar verebilir. Bu nedenle ilk yıl takip çok önemlidir.

Böbrek genişlemelerinin bir kısmı da doğum sonrası ve çocukluk dönemindeki bazı şikayetler sonrası yapılan araştırmalar sonrasında saptanır (İdrar Yolu enfeksiyonu, idrar kaçırma, üriner sistem taş hastalığı vb.).

 

Ayrıca bakınız: Böbrek Genişlemesinin Nedenleri

Kontinans ve Inkontinans

Kontinans ve İnkontinans Nedir?

Kontinans ve İnkontinans Nedir?   Kontinans sosyal kurallar çerçevesinde uygun yer ve zaman oluştuğunda istemli olarak idrar yapabilme yeteneğini ifade eder. İnkontinans ise bu istemli idrar yapma

Enürezis Nokturna

Enürezis Nokturna

Enürezis Nokturna Gece yatak ıslatmaya Enürezis Nokturna denir.  Çok sık karşılaşılan bir hastalıktır 7 yaşındaki çocukların % 5-10’ unda görülür. Ergenlikte % 3 ve ileri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir