fbpx
İçeriğe geç

Blog

Çocuk Ürolojisi Hastalıkları

Çocuk Ürolojisi Hastalıkları

 

çocuk ürolojisi“Çocuk Ürolojisi Nedir” sorusuna kısaca şöyle cevap verilebilir: Anne karnında başlayıp, bebeklik ve adelösan çağı süresince ortaya çıkabilecek konjenital olabilen ya da sonrasında ortaya çıkan üriner ve genital sistem ile ilgili hastalıkları ve bu hastalıkların tanı ve tedavisini kapsar. En sık karşılaşılan doğumsal hastalıkların takip ve tedavisini de çocuk ürolojisi kapsamaktadır.

Çocuk Ürolojisi Hangi hastalıkları kapsar?

Doğuştan idrar deliğinin aşağıda olması, hipospadias, anne karnında mesane çıkım darlıkları, böbrek büyümesi, işeme bozuklukları, gece alt ıslatma, üriner sistem taş hastalıkları, vezikoüreteral reflü, üriner enfeksiyonlar gibi bir çok uzmanlık alanı gerektiren kısımları inceler.

Çocuk Ürolojisinde Cerrahi

Çocuk ürolojisinde, kız ve erkek genital hastalıklar, peygamber sünneti olarak adlandırılan Hiposoadias, sünnet gerektiren sünnet derisinin iç kısmında daralma, (fimozis), mesanenin çıkışındaki idrar kanalında oluşan perde, epispadias, hidrosel, varikosel başlıca cerrahi müdehalelerin gerektiği konulardandır. Çocuk ürolojisinde cerrahi girişimler hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz.

 

 

Kontinans ve Inkontinans

Kontinans ve İnkontinans Nedir?

Kontinans ve İnkontinans Nedir?   Kontinans sosyal kurallar çerçevesinde uygun yer ve zaman oluştuğunda istemli olarak idrar yapabilme yeteneğini ifade eder. İnkontinans ise bu istemli idrar yapma

Enürezis Nokturna

Enürezis Nokturna

Enürezis Nokturna Gece yatak ıslatmaya Enürezis Nokturna denir.  Çok sık karşılaşılan bir hastalıktır 7 yaşındaki çocukların % 5-10’ unda görülür. Ergenlikte % 3 ve ileri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir