fbpx
İçeriğe geç

Blog

Çocuklarda Havuz Enfeksiyonları ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çocuklarda Havuz Enfeksiyonları ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yazın havuz tatilin kaçınılmaz bir parçası, hem çocuklar hem aileler için eğlence ve serinleme kaynağı. Bunun yanında bazı durumlara dikkat edilmez ise “çocuklarda havuz enfeksiyonları” görülmesine sebep olabilir.
Havuzların temizliği yeterince iyi olmayabilir. Bu çocuklarda idrar yolu enfeksiyonlarına, ıslak mayolarla uzun süre maruz kalınması da mantar enfeksiyonlarına neden olabilmektedir. Havuz temizliğinde kullanılan klor, vajen florasını bozan bir dezenfektandır. Vajenin doğal yapısını saran yararlı bakterilerin ölmesine yol açarak mantar gibi diğer organizmaların ortamda üremesine neden olmaktadır. Buda enfeksiyonları tetikleyebilmektedir. Yani birçok insanın ortak kullanım alanı olan havuzların kirli olmasının yanı sıra aşırı klorlu olması da kız çocuklarında vajinal enfeksiyonların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. İdrar yolu enfeksiyonu olan çocukların havuz içine istem dışı işemeleri veya gaita yapmaları kulak ve göz enfeksiyonlarını da artırabilmektedir.

Küçük çocuklarda ateş, huzursuzluk, beslenememe gibi belirtileri vardır. Daha büyük çocuklarda ise karın ağrısı, sık idrar gitme, ani idrara gitme hissi, bulantı, kusma, kanlı idrar ve idrar kaçırma gibi durumlar görülebilir. Bunun sonucunda mutlaka bir doktora başvurulmasında fayda vardır. Unutmamak gerekir ki ateşli idrar yolu enfeksiyonlarında ilk 48 saatte uygun tedavi başlamaz ise iyileşme uzayabilir. Bunun sonucunda böbrekler hasar görebilir. Çocuklara gelişigüzel ilaç verilmesi olumsuz sonuçlara yol açabilir. Hastalığın tanısı tam idrar tahlili ve idrar kültürü ile konur. Tedavisinde antibiyotikten yararlanılır.

Tatilinizin tadı kaçmasın diye aşağıdakilere dikkat ediniz.
Klor seviyesi uygun ve temiz havuzlar tercih edilmelidir. Genelde iyi havuzların yanında bir tabelada har sabah bu ölçülür. Referans değerleri ile verilir.
Havuza girmeden önce duş alınmalıdır. Bu sizin de istemeden başkalarını hasta etmenizi ve havuzun daha temiz olmasını sağlar.
Havuzda uzun süre kalınmamalıdır.
Havuzdan çıktıktan sonra hemen duş alınarak vücut klorlu sudan arındırılmalıdır.
Mutlaka yedek mayo bulundurulmalı, ıslak mayo hemen değiştirilmelidir.
Vajinal bölge kesinlikle nemli bırakılmamalıdır.
Mümkün olduğunca havuz yerine deniz tercih edilmelidir.
Enfeksiyon başlangıcı görüldüğünde bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Ayrıca bakınız: Vezikoüreteral Reflü Tedavisi

Kontinans ve Inkontinans

Kontinans ve İnkontinans Nedir?

Kontinans ve İnkontinans Nedir?   Kontinans sosyal kurallar çerçevesinde uygun yer ve zaman oluştuğunda istemli olarak idrar yapabilme yeteneğini ifade eder. İnkontinans ise bu istemli idrar yapma

Enürezis Nokturna

Enürezis Nokturna

Enürezis Nokturna Gece yatak ıslatmaya Enürezis Nokturna denir.  Çok sık karşılaşılan bir hastalıktır 7 yaşındaki çocukların % 5-10’ unda görülür. Ergenlikte % 3 ve ileri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir