fbpx
İçeriğe geç

Blog

İdrar Kaçırma Kazaları

İdrar Kaçırma Kazaları

İdrar Kaçırma Kazaları

Çocukların ve ailelerin okul döneminde en çok korktuğu konulardan bir tanesi çocuğun okul-teneffüs zamanlamasını iyi koordine edemediği için ortaya çıkan küçük idrar kaçırma kazaları ile yüzleşmeleridir. Okulların açılması özellikle birinci sınıfa başlayan çocuklarımızın normal hayatlarından farklı bir dünyaya yolculuğu demek. Yeni sorumluluklar, korkular ve adaptasyon eksikliğinin yarattığı sorunlar.

Normalde çocuk ürolojisi polikliniğine gelen hastaların %40’ ı  idrar kaçırma kazaları nedeni ile gelmektedir. 6-12 yaş arasında gündüz idrar kaçırma %5 oranında görülmektedir. Uluslararası Çocuk Kontinans Derneğine (ICCS) göre gündüz idrar kaçıran çocuk; iki haftada en az bir kere gündüz idrar kaçırma varsa problem olarak kabul edilir.

İdrar kaçırma kazaları atakları fazla olduğunda, çocuğunuz ıslak iç çamaşırları ile eve geldiğinde önce okul öğretmenleri ile görüşüp çocukların en az iki teneffüste bir tuvalete gitmeleri konusunda uyarılmasını, bol su içmelerini, okul kantinlerinden çok fazla gazlı içecek içmemeleri ve tuzlu-baharatlı yiyeceklerden yemelerinin kısıtlanması konusunda uyarılmasını isteyiniz. Buna rağmen gündüz idrar kaçırma atakları sıklaşır. Buna aniden tuvalete gitme isteği, idrar yaparken zorlanma, içeride idrar kalma hissi olması, kesik kesik idrar yapma gibi ek şikayetler eşlik ederse mutlaka bir çocuk üroloğu ile bilgi alışverişinde bulununuz.

 

Ayrıca bakınız: Çocuklarda İdrar Kaçırma

Kontinans ve Inkontinans

Kontinans ve İnkontinans Nedir?

Kontinans ve İnkontinans Nedir?   Kontinans sosyal kurallar çerçevesinde uygun yer ve zaman oluştuğunda istemli olarak idrar yapabilme yeteneğini ifade eder. İnkontinans ise bu istemli idrar yapma

Enürezis Nokturna

Enürezis Nokturna

Enürezis Nokturna Gece yatak ıslatmaya Enürezis Nokturna denir.  Çok sık karşılaşılan bir hastalıktır 7 yaşındaki çocukların % 5-10’ unda görülür. Ergenlikte % 3 ve ileri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir