Blog

Hipospadias Nedir?

Hipospadias Nedir?

Hipospadias ve bilinmesi gerekenler

Erkek çocuklarda idrar deliğinin yerinde olmamasına hipospadias denir. Buna halk arasında peygamber sünneti veya yarım sünnetli de denilir. 250-300 doğumda bir izlenir. Anne karnındaki dönemde penisinin gelişimi gerekli olan bazı hormonların az olması nedeni ile geliştiği düşünülmektedir. Tüp bebekle doğan çocuklarda daha sıktır. Genetik geçişli olduğu bilinmektedir. İdrar deliği penis ucundan uzaklaştıkça ayakta işeyememe, işeme bozukluları, peniste eğrilik ve diğer anormallikler, cinsel ilişkide zorluklar ve normal yollarla baba olamama sorunlarından dolayı kozmetik değil bir sağlık sorunu halini alır. Hipospadias hastalığı cerrahiyle düzeltilmesi gereken bir hastalıktır. Başka herhangi bir tedavisi yoktur. Her yaşta cerrahi yapılabilse de en uygun yaş çocuğun psikolojik olarak en az etkileneceği dönem (6 ay-1.5 yaş) olmalıdır.

Hipospadias cerrahisi deliğin olduğu yere bağlı olarak bazı zorluklar gösterebilir. İdrar deliği olması gereken yerden uzaklaştıkça vakanın ağırlığı artar. Penisin ucuna yakın olan deliklerde ameliyat yöntemi daha kolaydır. Hasta deliğin olduğu yer ve kullanılan cerrahi tekniğe göre yaklaşık 2 ila 7 gün üretral sonda ile kalır daha sonra bu çekilir.

Uca yakın olan hipospadiaslar da hastalar sadece 1 gece hastanede kalırken diğerlerinde 2-3 gece hastanede yatması gerekebilir. Ameliyat sırasında takılan sonda genellikle bebeğin bezi içinde kaldığından sonda çekilene kadar bir torba taşınması gerekmez. Sondaya bağlı rahatsızlıkları engellemek ve enfeksiyon riskini azaltmak için ameliyat sonrası bazı ilaçların kullanılması gerekebilir.

Bu ameliyat sonrasında başarı olasılığı yüzde 80-85’dir. Yüzde 15-20 oranında hasta bir komplikasyonla karşılaşabilir. Bu komplikasyonlar fistül oluşması, üretra da darlık ve penis başında ayrılma gördüğümüz komplikasyonlardandır. Deliği testislerin olduğu torbaya yakın tarafta olan hastalar daha zor hastalardır. Bu hastalarda uzun dönem sonuçlarda eklendiğinde komplikasyon oranları yaklaşık yüzde 45 lere kadar çıkmaktadır. Yine en sık karşılaşılan komplikasyonlar; fistül oluşumu, üretrada darlık çocuklarda uzun dönemde işeme bozuklukları ve peniste eğriliktir.

Hipospadiasta ilk ameliyat en önemli ameliyattır.

Eğer ilk ameliyat başarısız olursa ondan sonra yapılacak ikinci üçüncü ameliyatlarda başarı oranları ilk ameliyattan daha düşük ve komplikasyon oranları daha yüksektir. Bu ameliyatlarda doku azlığı nedeni ile vücudun farklı bölgelerinden doku almak zorunda kalınabilir (ağız içi vb).

Bu hastaların uzun dönemde takibi önemlidir. Yapılan çalışmalarda kozmetik açıda iyi dahi olsa idrar yapmakla ilgili sıkıntıların ortaya çıkabileceği ve bunun göz ardı edilmemesi gerektiği gösterilmiş ve yılda bir kontrol önerilmektedir.

 

İnmemiş Testis (Testislerin Torbada Olmaması)

İnmemiş testis, çocuk ürolojisi alanında en sık karşılaşılan sorunlardan biridir. Açıklamak gerekirse anne karnında doğmadan önce testisler bebeğin karın boşluğundadır. Sonra da doğuma doğru testisler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir