fbpx
İçeriğe geç

Varikosel

Anasayfa>Varikosel

SORU – CEVAP

Anne- Baba:  13 yaşındaki oğlumuzda varikosel saptandı. Bu konu ile ilgili bizi bilgilendirir misiniz?

Varikosel spermatik kord taki pampiniform pleksustaki venlerin ve testiküler venlerin genişlemesi olarak tanımlanmaktadır. Adolasan erkeklerin yaklaşık % 15 i bu hastalıkla karşılaşır. Tedavi edilmediği taktirde testiste ilerleyici hasara neden olabilir. Varikosel erkek infertilitesi nedenleri içinde cerrahi ile düzeltilebilen nedenlerin başında gelmektedir.

Sperm testinde bozukluk olan erkeklerin % 25 inde varikosel saptanırken normal sperm testi olanların sadece % 12 sinde olur.

Kabaca infertilite nedeniyle başvuran erkeklerin % 40 ında varikosel vardır ve ameliyat sonrası bunların yaklaşık yarısında sperm parametrelerinde düzelme saptanır.

Bütün bu oranlar bu hastalığın tedavisinde farklı görüşlere sebep olabilmektedir. Bir kısım cerrah izleme taraftarı iken diğerleri ameliyat taraftarıdır.

Özetlemek gerekirse varikosel testiste küçülme ve infertileye sebep olabilir.

Anne- Baba:  Sadece bir damar genişlemesi nasıl testiste böyle bir hastalığa sebep olabilir?

Bu hastalığın testiste yaptığı değişiklikler bazı mekanizmalarla açıklanmaya çalışmıştır. Bunların başlıkları aşağıdaki gibidir.

Testiste sıcaklık artışı.
Testiste yeterli oksijen olmaması.
Böbrek ve Adrenal bezdeki zararlı metabolitlerin testise reflüsü.
ROS ve Oksidatif Stres.

Anne- Baba: Varikoselin tanısı nasıl konulur?.

Varikoselin tanısı fizik muayene ile konulur.

3 derecede değerlendirilir.

1.Derece: Sadece ıkınma sonrası ele gelen
2.Derece: Ayakta ıkınmadan ele gelen ama dışarıdan fark edilmeyen.
3.Derece: Dışarıdan belli olan


Bazı zamanlarda skrotal Doppler USG ile varikosel tanısı kanıtlanabilir ve aynı zamanda testis boyutları ölçülerek her iki testisteki farka göre risk faktörü tanımlanabilir.

Hastanın varikoseli olan tarafla diğer taraftaki testisi arasındaki boyut ve kıvam farkı önemlidir. Fizik muayenede 2 testis arasında kıvam farkı ve USG ile ölçümlerde iki testis arasında boyut farkı varsa hastanın infertilite açısından risk altında olduğunu gösterir.

Anne- Baba: Tedavisi nasıldır?

Biz kliniğimizde mikroskobik varikoselektomi (Mikro Cerrahi) ameliyatı yapıyoruz. Başarı yüksek ve komplikasyonları az bir cerrahi işlemdir.