Blog

Çocuk Ürolojisi ile İlgili Bilimsel Araştırmalar

Çocuk Ürolojisi ile İlgili Bilimsel Araştırmalar

Son dönemde çocuk ürolojisi ile ilgili bilimsel araştırmalar  artmakta. Mesela böbrek yetmezliği (ESRF) olan genç yetişkinlerde primer böbrek hastalığında (PRD) spesifik veriler yayınlanmamıştır. Çocuklar için böbrek yetmezliğinin ve diğer konjenital ve ailevi hastalığın% 50’sinde böbrek ve idrar yollarının (CAKUT) doğumsal anormallikleri% 20’dir. Çocuk kayıtlarında bulunan ergenlik çağındaki çocuklar için de geçerlidir.

Çocuk Ürolojisi ile İlgili Bilimsel Araştırmalar ve Yöntemler

Genç erişkinlerde ESRF’nin nedenlerini araştırmak için, 2000-2006 dönemi için Birleşik Krallık Böbrek Kayıtları verileri gözden geçirildi ve 18-39 yaşları arasında PRD rapor edildi. Karşılaştırma için ABD Böbrek Veri Sistemi (USRDS) sonuçları, 0-19, 20-29 ve 30-39 yaş gruplarında kullanılabilirv. Bu veriler, İngiliz Pediatrik Nefroloji Birliği (BAPN) tarafından rapor edilen verilerle de karşılaştırılmıştır.

Sonuçlar İngiltere için, ‘belirsizlik etiyolojisi’ oranının 12-15 yılda% 6’dan 18-21 yıla kadar% 21’e yükseldiği görülmektedir. Bu% 21’lik oran, yaşlı hastalar için üçüncü ve dördüncü yıllarında sabit kalır ve ‘glomerülonefrit’ ekleyerek en az% 5 artabilir; histolojik olarak incelenmiş, ancak belirtilmemiş ‘; ancak bu rakamlar 20-29 yaş arasındaki ABD yaş grubu için% 36’lık bilinmeyen oranlarla karşılaştırılmıştır. Birleşik Krallık’ta, 18-21 yaş için, ‘glokumda sodyum fıtıt’,% 12-15-15’lik bir orana kıyasla “Alport hastalığı” (% 6.5) ve “belirtilmemiş” (% 4.5) hariç tutulduğunda% 28’dir. İngiltere’de 18-21 yaşlarında, tüm CAKUT’da (% 26), 12-15 yaş grubundaki BAPN insidansı% 45’e kıyasla keskin bir düşüş var. Üçüncü on yılda olanlar için, diyabetin% 14-18’ini diyabet oluşturuyor ve verilerin yüzdesel olarak karşılaştırılmasına engel oluyor.
Sonuçlar. İngiltere’deki bu genç erişkin veriler, tanı konulamayan vakaların çoğunun CAKUT veya boru hastalığı olması gerektiği hipotezi ile tutarlıdır.

Ayrıca bakınız: Hipospadias Nedir

İnmemiş Testis (Testislerin Torbada Olmaması)

İnmemiş testis, çocuk ürolojisi alanında en sık karşılaşılan sorunlardan biridir. Açıklamak gerekirse anne karnında doğmadan önce testisler bebeğin karın boşluğundadır. Sonra da doğuma doğru testisler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir