fbpx
İçeriğe geç

Blog

Hipospadias Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Hipospadias Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Hipospadias Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Hipospadias’ ın derecesi ve yapılan ameliyatın tekniğine göre mesaneden idrarı dışarıya almak için belli bir süre hasta kateterli (sondalı) kalır. Bu süre 3-7 gün arasında değişir. Bu arada kateter bezin içine koyulur ve idrar direkt beze gelir.

Kateter çekildikten sonra erken dönemde olabilecek komplikasyonlar açısından bilinçli olmak gerekir.

  • Fistül
  • Glans Dehisence
  • Meatal Problemler
  • Enfeksiyon

Bunlarda enfeksiyon için erken dönemde tedavi başlanabilirken diğerlerinin düzeltilmesi için 6 ay gibi bir süre geçmesi beklenir.

Distal hipospadias ameliyatlarında başarısızlık oranı %15 civarındadır. Proksimal hipospadiasta bu oran uzun dönem sonuçlarını da hesaba kattığınızda %50 lere çıkabilir.

Kateter çekildikten sonra ebeveynlerin çocuğun idrarını tek bir delikten ileri ve zorlanmadan yaptıklarından emin olmalarını düzenli kontrol etmeleri beklenir.

6 aydan sonra peniste eğrilik veya rotasyon anomalisi olması, kozmetik açıdan kabul edilemeyecek bir sonuç, birden fazla yerden idrar gelmesi ve idrar yaparken zorlanma durumunda mutlaka bir çocuk üroloğuna başvurulması gerekir.

Özellikle proksimal hipospadias ameliyatı olan çocukların yılda 1 kere çocuk ürolojisine gitmesi komplikasyonların erken dönemde teşhis edilmesi açısından önemlidir.

 

İlginizi Çekebilir: Ameliyat Öncesi ve Sonrasında Sizleri Neler Bekliyor?

Kontinans ve Inkontinans

Kontinans ve İnkontinans Nedir?

Kontinans ve İnkontinans Nedir?   Kontinans sosyal kurallar çerçevesinde uygun yer ve zaman oluştuğunda istemli olarak idrar yapabilme yeteneğini ifade eder. İnkontinans ise bu istemli idrar yapma

Enürezis Nokturna

Enürezis Nokturna

Enürezis Nokturna Gece yatak ıslatmaya Enürezis Nokturna denir.  Çok sık karşılaşılan bir hastalıktır 7 yaşındaki çocukların % 5-10’ unda görülür. Ergenlikte % 3 ve ileri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir