fbpx
İçeriğe geç

Blog

Çocuklarda İdrar Kaçırma Kazaları ve Aşırı Aktif Mesane

Çocuklarda İdrar Kaçırma Kazaları ve Aşırı Aktif Mesane

Çocuklarda aşırı aktif mesane, mesanenin dolum fazında rastladığımız bir problemdir. Mesela çocuklar gündüz idrar kaçırma, sık tuvalete gitme ve yolda idrar kaçırma gibi şikayetleriyle kendilerini gösterirler. Kimi zaman bunları oyun sırasında gözlemlediğimizde bazı idrar tutma manevraları yapabilirler. Oturarak topuklarını idrar yaptıkları yere sıkıştırarak idrar kaçırmayı önleyici hareketlerde bulunabilirler. Şanslıyız ki bu hastalar genelde böbreklerini korurlar.

Okulların açılması özellikle birinci sınıfa başlayan çocuklarımızın normal hayatlarından farklı bir dünyaya yolculuğu demek. Yeni sorumluluklar, korkular ve adaptasyon eksikliğinin yarattığı sorunlar. Çocukların ve ailelerin okul döneminde korktuğu bazı konular vardır. En çok korkulan konulardan bir tanesi de çocuğun okul-teneffüs zamanlamasını iyi koordine edememesidir. Bunun sonucunda ortaya çıkan küçük idrar kaçırma kazaları ile yüzleşmeleridir.

Normalde çocuk ürolojisi polikliniğine gelen hastaların %40’ ı idrar kaçırma nedeni ile gelmektedir. 6-12 yaş arasında gündüz idrar kaçırma %5 oranında görülmektedir. Uluslararası Çocuk Kontinans Derneğine (ICCS) göre gündüz idrar kaçıran çocuk; iki haftada en az bir kere idrar kaçırıyorsa bunu problem olarak kabul etmektedir.

Çocuklarda İdrar Kaçırma Kazaları

Çocuklarda idrar kaçırma problemi fazla olabilir. Mesela çocuğunuz ıslak iç çamaşırları ile eve geldiğinde önce okul öğretmenleri ile görüşmelisiniz. Çocukların en az iki teneffüste bir tuvalete gitmeleri konusunda uyarılmasını, bol su içmelerini, okul kantinlerinden çok fazla gazlı içecek içmemeleri ve tuzlu-baharatlı yiyeceklerden yemelerinin kısıtlanması konusunda uyarılmasını isteyiniz. Buna rağmen gündüz idrar kaçırma atakları sıklaşır buna aniden tuvalete gitme isteği, idrar yaparken zorlanma, içeride idrar kalma hissi olması, kesik kesik idrar yapma gibi ek şikayetler eşlik ederse mutlaka bir çocuk üroloğu ile bilgi alışverişinde bulununuz. Bu durum küçük kaza durumundan çıkıp aşırı aktif mesane hastalığı anlamına gelebilir.

 Çocuklarda Aşırı Aktif Mesane ve İşeme Bozuklukları

Çocuklarda işeme bozuklukları yaklaşık yüzde 5 ila 15 arasında gözükmektedir. Bu olguları değerlendirirken noninvaziv dediğimiz genellikle çocuğa hiç bir zarar vermeyecek tetkikler kullanılır. Bunların başında çocukların şikayetlerini değerlendiren sempton skorlamaları, iki gün süresince idrarın ne kadar ve ne sıklıkla yapıldığını gösteren işeme günlükleri, mesane ve böbrekleri gösteren bir ultrason, işeme testi ve idrar yaptıktan sonra içeride kalan idrar miktarını saptayan postmiksiyonel rezidüel ölçümü önemli tetkiklerdir. bu tetkikler sonucunda çocuktaki hastalığın aşırı aktif mesane, disfonksiyonel işeme, az aktif mesane veya idrar tutma olup olmadığı araştırılır bunun adı konulur ve daha sonra tedaviye başlanır.

Ayrıca Bakınız: Çocuklarda İşeme Bozuklukları

Kontinans ve Inkontinans

Kontinans ve İnkontinans Nedir?

Kontinans ve İnkontinans Nedir?   Kontinans sosyal kurallar çerçevesinde uygun yer ve zaman oluştuğunda istemli olarak idrar yapabilme yeteneğini ifade eder. İnkontinans ise bu istemli idrar yapma

Enürezis Nokturna

Enürezis Nokturna

Enürezis Nokturna Gece yatak ıslatmaya Enürezis Nokturna denir.  Çok sık karşılaşılan bir hastalıktır 7 yaşındaki çocukların % 5-10’ unda görülür. Ergenlikte % 3 ve ileri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir