Blog

UPJ darlığı nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

UPJ darlığı nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

 

UPJ darlığı 1/1000 yenidoğan da görülen, böbrek çıkımındaki üreter parçasının iç ve dış bölümündeki problemlerden dolayı olabilen bir ürolojik problemdir.

Bu darlık normal gelişimini tamamlayamayan kısa dar, kasılma aktivitesi gösteremeyen bir segment nedeniyle veya dışarıdan bu bölgeye baskı yapan bir damar nedeniyle olabilir. Anne karnında saptanan olguların sadece % 5 inde dışarıdan bası saptanırken, ileri yaşlarda saptanan hidronefrozların % 30-70 inde dışarıdan bası saptanır.

Bunun yanında Atnalı böbrek gibi anormal böbreklerin % 15 inde drenaj bozukluğu görülür.

GÖRÜNTÜLEME

Görüntüleme olarak ilk yapılması gereken Ultrasondur. Prenatal dönemde “Society for Foetal Urology” (SFU) sınıflaması ve bunun yanında Pelvis ön-arka çapı ölçümüne bakılır. 18-23 haftalarda ön-arka pelvis çapı 7 mm, son trimasterde 10 mm ve doğum sonrası 12 mm izlem için sınır değer olarak alınabilir.

UPJ darlığı nedeniyle takip edilecek hastada 2. yapılması gereken MAG-3 Renal Sintigrafidir. Bu tetkik sırasında böbreğin diüretik sonrası boşalması, drenaj eğrisi ve her iki böbreğin fonksiyona katkıları yüzdelerle hesaplanır. Drenajın bozukluğu her zaman tıkanıklık olduğu anlamına gelmez iken, böbreğin boşalması tıkanıklık olmadığının bir göstergesi kabul edilebilir. 

Bazı seçilmiş vakalarda MR pyelografi kullanılabilir. Anestezi gerekliliği bu tetkikin dezavantajıdır.

UPJ darlığının genel gidişatı:

  • Ultrason ile takip güvenlidir
  • Ön-Arka Pelvis Çapı >20 mm doğan bebekler yakın takip edilmelidir. < 20  mm olanların sadece % 10 kadarı ameliyata gider
  • Böbrek fonksiyonunda bozulmaya genişlemenin artması eşlik etmektedir.

İdrar yolu enfeksiyonu, semptom veren böbrek taşları, aralıklı böbrek ağrısı ileri yaştaki çocuklarda saptanabilir.

Takipte böbrek genişliği artan ve fonksiyon kaybı saptanan çocuklarda ameliyat uygundur.

UPJ Darlığının Cerrahi Tedavisi

Uygun cerrahi tedavi açık veya minimal invaziv “Dismembered Pyeloplasti” ameliyatıdır. Dar segment çıkartılır, üreter spatüle edilir ve yeniden pelvise dikilir. Ameliyat sırasında sonradan çekilmek üzere farklı stentler kullanılabilir.

 

Ayrıca bakınız: Hidrosel Nedir

İnmemiş Testis (Testislerin Torbada Olmaması)

İnmemiş testis, çocuk ürolojisi alanında en sık karşılaşılan sorunlardan biridir. Açıklamak gerekirse anne karnında doğmadan önce testisler bebeğin karın boşluğundadır. Sonra da doğuma doğru testisler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir