fbpx
İçeriğe geç

Blog

Çocuklarda Penis Küçüklüğü

Çocuklarda Penis Küçüklüğü

Çocuklarda Penis Küçüklüğü (mikropenis), penisin toplumdaki ortalamaya göre çok küçük olması demektir. Anne ve babalar yanlış değerlendirme sonucunda çocuklarını çocuk ürolojisi polikliniğine getirmektedir. Oysaki bu çocukların yüzde 90’nının penisleri normal boy ve şekildedir. Karşılaştırma yapılmaması gerekmektedir. Yani penis boyutu, yaş ve ırka göre değişiklik göstermektedir. Ölçüm sonrası yaşlara göre hazırlanmış olan çizelgelere bakarak karar verilir. Penis küçüklüğünün tanısı penisin çekilerek ölçüldükten sonra nomogramlarda 2-2.5 standart sapmadan fazla olması durumunda konulan bir tanıdır. Eğer çekilmiş penis uzunluğu normal penis uzunluğuna göre mikropenis seviyesinde ise bu çocukların araştırılması gerekmektedir. Bu çocuklarda skrotum ve testislerle de ilgili patolojik bulgular mevcut olabilir.

Mikropenis Neden Olur?

Mikropenisin, anne karnında 14. haftadan sonraki dönemde ortaya çıkan hormonal anormallik nedeniyle oluştuğu düşünülmektedir. Bu hormonal soruna yol açacak birçok hastalık mevcuttur. Klinefelter Sendromu, Prader Willi sendromu ayırt edilmesi gerekmektedir. Sonuç olarak bir hastada eğer mikropenis teşhisi konulduysa endokrin hastalıkları bölümüyle beraber değerlendirilmesi ve hormon tedavisine başlanması uygun olacaktır.

Doktor Değerlendirmesi:

Genital tam bir muayenesi ve vücut yapısının dikkatli incelenmesi gerekir. Penis ölçümü, penisin gerilerek kökünden ucuna doğru yapılır. Gömük penis ve penisten torbaya doğru uzanan bir web dediğimiz oluşumun olmadığından emin olunmalıdır. Bu ikisi de normal boyuttaki bir penisin mikropenis gibi gözükmesine neden olabilir. Mikropenis saptanan bir çocuk mutlaka hormonal yönden değerlendirilmelidir. Bunlarda ya gonadotropinler düşük seviyede salgılanır ya da normal seviyede salgılanmasına rağmen penisteki reseptörlerin yeterli biçimde uyarılmadığından penis küçüklüğü ortaya çıkmasıdır. Mikropenis saptanan çocuklarda karyotip analizi yapılmalıdır. Bazen çeşitli görüntüleme yöntemleri uygulanmaktadır.

Mikropenis Nasıl Tedavi Edilir?

Genellikle hormonun yerine konma tedavisi uygulanmaktadır. Küçük yaşlarda uygulanan testosteron hormonu tedavisinin kemiklerin erken olgunlaşmasına yol açabileceği ile ilgili endişeler mevcuttur. Ancak, bu endişelerin yersiz olduğunu gösteren çalışmalar da mevcuttur.

Ayrıca Bakınız: Çocuklarda Kabızlık

Kontinans ve Inkontinans

Kontinans ve İnkontinans Nedir?

Kontinans ve İnkontinans Nedir?   Kontinans sosyal kurallar çerçevesinde uygun yer ve zaman oluştuğunda istemli olarak idrar yapabilme yeteneğini ifade eder. İnkontinans ise bu istemli idrar yapma

Enürezis Nokturna

Enürezis Nokturna

Enürezis Nokturna Gece yatak ıslatmaya Enürezis Nokturna denir.  Çok sık karşılaşılan bir hastalıktır 7 yaşındaki çocukların % 5-10’ unda görülür. Ergenlikte % 3 ve ileri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir