Blog

Hidrosel Nedir? – Çocuk Ürolojisi

Hidrosel Nedir? – Çocuk Ürolojisi

“Hidrosel nedir?” sorusuna şöyle cevap verebiliriz: Hidrosel  skrotumda (testislerin içinde bulunduğu torba) ağrısız sıvı toplanmasıdır.

Kominikan (Karın içi boşluğu ile bağlantılı ve buradan skrotuma sıvı akışının olduğu) ve Non-Kominikan (Karın içi boşluğu ile bağlantısız ve genellikle erişkinlerde olan) diye ikiye ayrılır.

Testisler anne karnındayken fetusun karnı içindedir ve doğuma yakın skrotuma inişini tamamlar, karın içi boşluğu ile olan bağlantısı kapanır. Hidroselde testisler skrotuma inse de bu bağlantı kapanmaz.

Yerçekimi etkisi ile karın içinden sıvı skrotuma girer ve özelikle günün ilerleyen zamanlarında skrotum boyutunda artış olur. Eğer bağlantı küçükse buna sadece skrotumda sıvı toplanması eşlik eder, bağlantı geniş ise ince bağırsaklar buradan geçebilir ve fıtığa neden olur.

Hidrosel tanısı nasıl konulur?

Tanısı fizik muayene ve gerektiğinde ultrason eşliğinde konulur.

Hidrosel genelde ilk bir yıl içinde kaybolur. Bu nedenle hidrosel ile doğan bebekler bir yıl takip edilir ve ameliyat önerilmez. Sonrasında skrotal şişlik azalmıyor ve kaybolmuyorsa cerrahi tedavi planlanır.

Cerrahisi genel anestezi altında inguinal bölgeden  2 cm’lik bir kesi ile gerçekleştirilen günübirlik bir işlemdir.

Ayrıca bakınız: Ergenlikte Varikosel

İnmemiş Testis (Testislerin Torbada Olmaması)

İnmemiş testis, çocuk ürolojisi alanında en sık karşılaşılan sorunlardan biridir. Açıklamak gerekirse anne karnında doğmadan önce testisler bebeğin karın boşluğundadır. Sonra da doğuma doğru testisler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir