fbpx
İçeriğe geç

Blog

Hidrosel Nedir? – Çocuk Ürolojisi

Hidrosel Nedir? – Çocuk Ürolojisi

Hidrosel Nedir?

“Hidrosel nedir?” sorusuna şöyle cevap verebiliriz: Skrotumda (testislerin içinde bulunduğu torba) ağrısız sıvı toplanmasıdır.

Kominikan (Karın içi boşluğu ile bağlantılı ve buradan skrotuma sıvı akışının olduğu) ve Non-Kominikan (Karın içi boşluğu ile bağlantısız ve genellikle erişkinlerde olan) diye ikiye ayrılır.

Testisler anne karnındayken fetusun karnı içindedir. Doğuma yakın skrotuma inişini tamamlar, karın içi boşluğu ile olan bağlantısı kapanır. Hidroselde testisler skrotuma inse de bu bağlantı kapanmaz.

Yerçekimi etkisi ile karın içinden sıvı skrotuma girer ve özelikle günün ilerleyen zamanlarında skrotum boyutunda artış olur. Eğer bağlantı küçükse buna sadece skrotumda sıvı toplanması eşlik eder, bağlantı geniş ise ince bağırsaklar buradan geçebilir ve fıtığa neden olur.

Tanısı fizik muayene ve gerektiğinde ultrason eşliğinde konulur.

Hidrosel genelde ilk bir yıl içinde kaybolur. Bu nedenle hidrosel ile doğan bebekler bir yıl takip edilir ve ameliyat önerilmez. Sonrasında skrotal şişlik azalmıyor ve kaybolmuyorsa cerrahi tedavi planlanır.

Cerrahisi genel anestezi altında inguinal bölgeden  2 cm’lik bir kesi ile gerçekleştirilen günübirlik bir işlemdir.

Ayrıca bakınız: Ergenlikte Varikosel

Kontinans ve Inkontinans

Kontinans ve İnkontinans Nedir?

Kontinans ve İnkontinans Nedir?   Kontinans sosyal kurallar çerçevesinde uygun yer ve zaman oluştuğunda istemli olarak idrar yapabilme yeteneğini ifade eder. İnkontinans ise bu istemli idrar yapma

Enürezis Nokturna

Enürezis Nokturna

Enürezis Nokturna Gece yatak ıslatmaya Enürezis Nokturna denir.  Çok sık karşılaşılan bir hastalıktır 7 yaşındaki çocukların % 5-10’ unda görülür. Ergenlikte % 3 ve ileri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir