Blog

Sağlıklı Testis Görünümü

Sağlıklı Testis Görünümü

Sağlıklı Testis Görünümü

Genelde her iki testis skrotum dediğimiz torbanın içinde, aynı boyut ve hizada olsa da genelde testislerden biri diğerine göre biraz büyük ve aşağıda veya yukarıda olabilir.

Çocuklarda testisler yukarı aşağı hareket edebilir. Gözlemler sonuca daha çok yukarıda olduğu saptanırsa inmemiş testis veya gliding testis açısından bir çocuk üroloğuna gidilmesi gerekir.

Sağlıklı testis ellendiğinde yumuşak, düzgün satıhlı olması bir sertlik veya şişlik olmaması gerekir. Testisin arka kısmında testisten farklı ele gelen yapıya da epididimis denir.

Elle bakıldığında bir sertlik, hassasiyet, torbada kızarıklık, ciddi boyut farkı olduğunda bir üroloji uzmanına gidilmesi gerekir.

 

İlginizi Çekebilir: Çocuklarda Penis Küçüklüğü

Enürezis Nokturna

Enürezis Nokturna

Enürezis Nokturna Gece yatak ıslatmaya Enürezis Nokturna denir.  Çok sık karşılaşılan bir hastalıktır 7 yaşındaki çocukların % 5-10’ unda görülür. Ergenlikte % 3 ve ileri

Nörojenik Mesane

Nörojenik Mesane Nedir?

Nörojenik Mesane Nedir? Beyin, Beyin sapı ve/veya Omurilikteki hasar sonrası sinir iletimi ve reflekslerde gelişen düzgün çalışamama sonucu ortaya çıkan bozulmuş mesane dinamiğine nörojenik mesane

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir