fbpx
İçeriğe geç

Kronik Prostatit / Kronik Pelvik Ağrı ve Buna Bağlı Sertleşme Problemi

Tanım:

En az 3 ay devam eden genital ve pelvik bölgede ağrı, beraberinde işeme problemlerinin de eşlik edebildiği, enfeksiyon ajanların dışlandığı Tip 3 NIDDK Prostatit sınıflmasına alınmış bir durumdur. Cinsel Disfonksiyona da sebep olabilmektedir.

Sorunun Oluşma Mekanizması:

Pelvik Taban Kas Spazmına bağlı abdominal veya pelvik hasasiyet vardır. Burada spazm sonucu azalmış arteriyel kan akımı olmaktadır. Bu hastalar pelvik taban rehabilitasyonundan fayda görebilirler. Bu hastalarda sertleşme problem oluşmasında vasküler yetmezlik ve psikolojik problemlerde sebepler arasındadır.

Diğer nedenlerden biri de Uzun süreli Opioid türevi ağrı kesiciler kullanılması dozdan bağımsız testosteron düşüklüğüne sebep olmaktadır. Psikolojik problemler uyarılma problemi, cinsel ilişkide azalma ve tatminsizliğe neden olmaktadır.

Erken Boşalma ve Sertleşme problemleri hastalık şiddetlendikçe artmaktadır ve bu hastalar tedaviye daha dirençlidir.

Ağrılı Boşalma Kronik prostatit/kronik pelvik ağrısı olan hastalarda görülebilmektedir. Bu grup hasta daha genç, yalnız yaşayan ve düzenli bir cinsel hayatı olmayan erkeklerden oluşmaktadır. Tedaviye daha dirençlidirler.

Hastanın değerlendirilmesi

Ağrıya neden olan diğer faktörler, eşlik eden hastalıklar araştırılır. Sonrasında hastada şikâyetin ön planda olduğu duruma göre tedavi planlanır.

                            UPOINT(S):

  • Urinary (idrar Yapma ile ilgili problemler)
  • Psikolojik Problemler.
  • Organa Bağlı. Prostat ta enfeksiyon bulguları
  • İnfeksiyon
  • Nörolojik-Sistemik
  • Tendernes (Hasasiyet)
  • Seksüel Problemler

TEDAVİ

U: İdrar yapma ile ilgili şikayetler ön planda ise alfa blokörler ve antikolinerjikler verilebilir.

P: Psikososyal şikayetler ön planda ise bir psikiyatri konsültasyonu ve sonrasında altta yatan nedene bağlı tedavi planlaması.

O: Organa bağlı yani prostat ve çevre dokulara bağlı bir problem saptanırsa ona yönelik tedaviler Örn: Quarsetin Kompleks kullanılabilir.

I: Kültürde saptanan bir mikro-organizma var ise ona yönelik antibiyotik tedavisi

N: Nörolojik neden saptanması durumunda nöloleptik ilaçlar ve stres yönetimi faydalı olabilir.

T: Hassasiyet var ise pelvik taban rehabilitasyonu ve stres yönetimi.

S: Saptanan cinsel probleme yönelik tedavi. Örn: Sertleşme problemlerinde PDE-5 inhibitörleri, Erken boşalmada medikal tedavi vb.