fbpx
İçeriğe geç

Azalmış Cinsel İstek

AZALMIŞ CİNSEL İSTEK

Erkeklerin cinsel istekleri zaman zaman azalabilir, uzun süreli isteksizlik ise değerlendirilmesi gereken bir durumdur.
Uzun süreli cinsel isteksizliğe neden olan bazı durumlar şunlardır:

• Testosteron Düşüklüğü: Testosteron testislerden salgılanan bir hormondur. Testosteron vücut kas kitlesinin oluşumu, sperm üretimi ve cinsel isteğin olmasından sorumludur. Sabah aç karna alınan testosteronun 300 ng/dl den düşük olması anlamlıdır. Eğer düşükse ve cinsel isteksizlikte var ise bu hormonun yerine konulması durumu düzeltir.
İlerleyen yaşla beraber azalan testosteronun etkileri normal karşılansa da aniden ortaya çıkan düşüşler önemlidir.

• İlaçlar:
Bazı ilaçlar testosteron seviyesini düşürdüğü için cinsel isteksizlik yapabilir. Beta Bloker ve ACE inhibitörleri ejakülasyon ve ereksiyon problemlerine sebep olabilir.
Testosteron seviyesini düşüren başlıca ilaçlar: Kemoterapi ve radyoterapi, Metastatik prostat kanserinde kullanılan hormonlar, Steroidler, Morfin, Ketakanazol, Smetidin, bazı anti depresanlar ve anabolik steroidlerdir.

• Depresyon:
Hem depresyon hem de tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar cinsel isteksizliğe sebep olabilir.
Serotonin-Norepinefrin re-uptake inhibitörleri, Selektif serotonin reuptake ihibitörleri, (Fluoxetine içeren Prozac ve Sertariline İçeren Zoloft).
Bu gibi durumlarda doktor doz ayarlaması veya ilaç değişimine gidebilir.

• Kronik Hastalıklar:
Kronik hastalıklar ve ağrı sendromları hayat kalitesini düşürdüğü için Cinsel İsteği geri plana düşürebilirler. Bu hastalıkların başlıcaları Tip II Diyabet, Obezite, Kollesterol ve kan basıncı yüksekliği, Kronik Kalp, akciğer, karaciğer ve böbrek hastalıklarıdır. Gerek bu hastalıkların tedavisi gerek cinsel terapi seansları cinsel isteğin geri kazanılmasında önemlidir.

• Uyku problemleri:
Obstrüktif uyku apnesi testosteronu düşürerek ve yorgunluk yapması nedeniyle cinsel isteksizliğe sebep olabilir. Bu %15’lere kadar görülebilen bir durumdur. Gençlerde belli dönemlerde yaşanılan uykusuzluk veya az uyuma da benzer sorunlara neden olabilir.

• Stres:
Stres sebebiyle vücutta artan bazı maddelerin etkisi ile daralan damarlar kan akımındaki azlığa sebebiyet verdiği için sertleşme problemlerine neden olur. Stres aynı zamanda ilişkide yaşanılan güzel anların azalması ve kalitesizleşmesine sebep olarak dolaylı yoldan cinsel isteksizlik yapabilir. Stres ile baş etme yöntemlerinde kullanılan egzersizler, meditasyon ve diğer tedaviler bu durumun düzelmesinde faydalı olmaktadır.

Diğer nedenler sırasıyla;

• Çok az veya çok fazla egzersiz yapmak
• Kendine güven eksikliği
• Aşırı alkol tüketimi
• Uyuşturucu ilaç ve madde kullanımıdır

Tedavi:
Tamamen alta yatan nedene ve onun uygun tedavisine bağlıdır.

Ayrıca Bakınız; Hidrosel